Gry komputerowe opanują świat sportu?

Gry komputerowe – zabawa czy zawód

Technologia pozwoliła na rozwój wielu nowych dziedzin gałęzi. W ten sposób rozwijają się branże które jeszcze kilka lat temu nie miałaby prawa bytu. Jedną z nich są sporty elektroniczne. Jeszcze kilka lat temu wielu ludzi postrzegało to jako zwykłe granie w gry komputerowe. Dziś jest to branża przez którą przechodzą setki milionów dolarów. To co kiedyś było zwykła zabawą dla wielu ludzi stało się pracą. Czym jest e-sport i jakie są jego szanse na zaistnienie na igrzyskach olimpijskich? O tym opowiem wam w dzisiejszym wpisie.

Trochę historii

Pierwszą serią gier która zaoferowała graczom rozgrywkę sieciową była gra Quake. Wtedy nikt nie brał pod uwagę jak bardzo wpłynie na przyszłość gier komputerowych. Multiplayer przypadł ludziom do gustu. Inni wydawcy widząc sukces gry ID Software także zaczęły inwestować w technologie pozwalającą bawić się wielu graczom. Prawdziwy bum zaczął się w dniu premiery pierwszej części Starcrata oraz pierwszej grywalnej wersji moda do gry Half Life znanego jako Counter-Strike. Są to tytuły które na zawsze odmieniły świat gier. W Korei Starcraft stał się religią gra osiągnęła taką popularność że rozgrywki między najlepszymi graczami były pokazywane w telewizji. W europie królował Counter-Strike który spopularyzował ten temat w naszym kraju.

Dziś jest w czym wybierać

Kiedy wiemy jak to się to zaczęło przejdźmy do tego jak to wygląda dziś. Obecnie na rynku gier wieloosobowych mamy kilka dużych tytułów które wyznaczają trendy. Znajdziemy takie gatunki jak MOBA, FPS, karcianki oraz MMORPG. Każda z tych gier ma kilka razy w roku turnieje na których na graczy czekają konkretne pieniądze. Największym turniejem na rynku bez wątpienia jest The International. Jest to turniej organizowany przez VALVE na którym gracze grają w grę pt. Dota 2. Pula nagród przekracza 20 milionów dolarów. Pieniądze zaczęły do tematu e-sportu przyciągać kluby sportowe. Pierwszym profesjonalnym klubem który ogłosił swoją drożynę e-sportową było Schalke 04. Klub postawił na League of Legends jedną z najlepiej zarabiających tytułów na świecie.

Gry na igrzyskach?

Wiele znaków na niebie wskazuję na to że e-sport może pojawić się na igrzyskach olimpijskich już w 2024 roku. Byłby to przełomowy krok dla sportów elektronicznych. Biorąc pod uwagę że nie udało się to np. sportom ekstremalnym. Pewne jest to że gry komputerowe pojawią się na Azjatyckich igrzyskach i będzie to pierwszy krok w celu popularyzacji tej branży. Być może za parę lat będziemy mówili o złotych medalistach w Counter-Strike’u.

Wielkie pieniądze

Jedno jest pewne gry komputerowe to poważny biznes. Gracze zarabiają na turniejach, promowaniu sprzętu dla graczy oraz na reklamach podczas swoich streamów. Właśnie streaming pomógł w popularyzacji tego przedsięwzięcia. Na czym to polega? Ludzie oglądają jak ktoś gra w gry. Dla wielu osób nadal brzmi to absurdalnie jednak prawdą jest taka że to ma taki sam sens jak oglądanie piłki nożnej. Czołowi streamerzy zarabiają po kilka milionów dolarów rocznie. Dla nich jest to praca. Bardzo lukratywna praca.

Coś na zakończenie

Jak widać to co dla wielu jest graniem w gry to całkiem poważny biznes. Ciągły rozwój technologi może doprowadzić do tego że już za jakiś czas zobaczymy turnieje gier VR. Wirtualna rzeczywistość ma do zaoferowania o wiele więcej niż kilka lat temu. Warto mieć to na uwadze.