Internet – zmieni świat czy przyczyni się do upadku?

Internet i jego wpływ na świat

Świat się zmienia, to wiemy wszyscy. Co chwilę słyszymy w mediach o nowych odkryciach, które nie tylko wpływają na poprawę naszej jakości życia, ale też mogą poważnie ludzkości zaszkodzić, takie jak np. broń biologiczna. Nowe technologie wywołują często przerażenie u osób starszych, wciąż nieprzywykłych do szybkiego postępu. Nic w tym dziwnego, ktoś kto pamięta odrabianie lekcji przy świeczce, prędko nie zaakceptuje smartfonów. Internet to wynalazek który zmienił świat.

Komputery są wszędzie

Powszechna komputeryzacja, również w miejscach często przez nich uczęszczanych (typu przychodnia, czy bank lub poczta), wywołuje raczej konsternację, a nie pozytywny odzew. Ich zdaniem nowe technologie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób młodych. Podobnie sprawa ma się z internetem. Owszem, zdarzają się starsze osoby, posiadające konta na portalach społecznościowych, całkiem przyzwoicie prowadzone. Internet otworzył nowe możliwości przed osobami samotnymi – niezależnie od wieku można poznać nowych znajomych przez internet.

Nowe możliwości

Szkoda, że mimo niewątpliwych korzyści, wciąż wiele osób ma przed komputeryzacją ogromne opory. Przez internet można znaleźć pracę, a także ją podjąć i pracować w domu. Gdyby dawniej istniała taka możliwość, na pewno wiele młodych mam zdecydowałoby się na taką formę zatrudnienia, zamiast z ciężkim sercem posyłać dziecko do żłobka. Nowe technologie służą więc w pewnym stopniu poprawie w sferze więzi rodzinnych.

Zmiany na plus

Istnieje również druga strona tego zjawiska. Młode osoby swego czasu nie potrzebowały aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, wolały ją podjąć w domu przy x-boksie lub przed ekranem komputera. Dzięki smartfonom młodzi ludzie znów wyszli z domów- internet mają w każdym miejscu, w całkiem przyzwoitej prędkości. No i snapchat. To dopiero wynalazek. Z jednej strony mamy prace nad autoprzeszczepami i organami drukowanymi za pomocą drukarek 3d, a z drugiej strony filmiki z ludźmi, doprawiającymi sobie cyfrowo królicze uszy i nos. Bez komentarza.

Technologia niezbędna w nauce

Wracając jednak do tej bardziej przemyślanej strony rozwoju technologii- miejmy nadzieję, że zacznie się tak samo szybki rozwój w sferze medycyny. Na pewno da się wynaleźć lek na raka. Ktoś stale nad tym pracuje, badając za pomocą najnowocześniejszych narzędzi ludzkie komórki oraz ich reakcje na środki farmakologiczne. Kwestia opatentowania i funduszy na dalsze badania. Właśnie- fundusze. Jak to jest, że w XXI wieku, na jednym kontynencie możliwy jest lot w kosmos, a na innym nie ma możliwości wykopania studni głębinowej i zapewnienia stałego źródła wody dla lokalnej społeczności.

Pomoc biedniejszym

Bardziej ucywilizowane kraje powinny wziąć pod opiekę miejsca, gdzie nie dociera internet i nowe wynalazki, pomóc w wyrównaniu szans na godne życie niezależnie do tego, czy ktoś pochodzi z Mozambiku czy USA. Co do korzyści, jakie niewątpliwie mamy z rozwoju technologii- powszechny dostęp do informacji, stanowiący klucz do zrozumienia dzisiejszego świata. Dowiadujemy się nie tylko o tragediach, ale także nowych odkryciach, rzadko odwiedzanych miejscach. Możliwy również jest rozwój osobisty za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi, choćby dzięki szkoleniom on- line, czy e-bookom.

Coś na zakończenie

W tym momencie to, w jakim miejscu się znajdziemy, zależy tylko i wyłącznie od nas oraz od tego, na ile będziemy umieli skorzystać z szansy, jaką daje nam wszystkim rozwój technologii i powszechny dostęp do coraz tańszych źródeł informacji, których koszt ogranicza się często do zakupu modemu internetowego i dostępu do stałego łącza. Umiejmy więc korzystać mądrze z tego, co oferują nam dzisiejsze czasy.