Okulista radzi – profilaktyka to klucz do zdrowia

Okulista o zdrowych oczach.

Wraz z wiekiem pogarsza się nasz wzrok, ostrość widzenia. Jest to całkowicie naturalny proces, przed którym żaden z nas się nie ustrzeże. Kiedy jednak jesteśmy jeszcze całkiem młodzi, powinniśmy regularnie go badać i w razie konieczności szybko reagować na wszelkie występujące nieprawidłowości. Okulista jest takim lekarzem specjalistą, który zbada nasz wzrok i pomoże w przypadku każdej choroby, jaka dotyczy tego zmysłu. Regularne badanie wzroku jest ważne, bowiem obecnie żyjemy w takich czasach, kiedy znaczną część swojego czasu spędzamy przy komputerach, przed telewizorem. W czasie wolnym, zwłaszcza wieczorami, czytamy książki przy niezbyt dobrym oświetleniu. Te wszystkie czynniki mogą wpływać na to, że nasz wzrok słabnie, że widzimy coraz gorzej.

Badanie wzroku podstawą oceny

Po przeprowadzeniu badań okulistycznych mamy pewność czy nasz wzrok jest nadal dobry czy wymaga wspomagania w postaci okularów lub też soczewek. Każdy optyk bez problemu dobierze nam odpowiednie szkła do naszej wady wzroku. Z tym zatem nie będziemy mieć większych problemów. Jednak od czasu do czasu mogą u nas pojawić się znacznie gorsze dolegliwości, które nie tylko osłabiają nasze widzenie, ale przede wszystkim wywołują ból czy pieczenie oczu. Istnieją również takie choroby oczu, które w porę niezdiagnozowane i nieleczone mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Z nimi nie ma żartów i nie należy lekceważyć żadnych pojawiających się symptomów. Każdy okulista powie Ci że regularne wizyty pomogą w wykryciu choroby.

Zaćma

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób, jakie nas dotykają. Znacząco osłabia ona ostrość widzenia, ponieważ soczewka oka ulega zmętnieniu. Generalnie jest to choroba występująca u osób starszych, ale dojrzały wiek nie powinien być przecież równoznaczny z gorszym widzeniem. Kiedy zaczynamy widzieć jakby przez mgłę, a przedmioty stają się niewyraźne nawet przy silnym oświetleniu, wówczas należy udać się do lekarza specjalisty. Po potwierdzeniu diagnozy, lekarz wykona odpowiedni zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wprowadzeniu na jej miejsce drugiej w pełni funkcjonalnej.

Jaskra

Kolejną znaną powszechnie chorobą oczu jest jaskra. Rozwija się ona w obrębie nerwu wzrokowego, a dokładnie polega na jego zanikaniu. Niestety bardzo często bywa tak, że osoba cierpiąca na jaskrę w jej początkowym stadium, nie zauważa żadnych dolegliwości i nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Nie zmienia się bowiem ostrość widzenia, natomiast zwężony zostaje obszar widziany przez pacjenta. To tak, jakby patrzyć przez lunetę. Ponieważ choremu na jaskrę z czasem wydaje się takie widzenie całkiem normalne, to nie ma on świadomości tego, że coś mu dolega. Konsekwencją tej choroby jest oczywiście utrata wzroku, a zmiany które zaszły podczas rozwijania się jej są nieodwracalne. W tym przypadku zatem najważniejsza jest profilaktyka. Do tego potrzebne jest regularne odwiedzanie lekarza okulisty i przeprowadzanie odpowiednich badań, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę, ponieważ w naszej rodzinie były już takie przypadki.

Jak wygląda wizyta

Na wizytach kontrolnych lekarz powinien zbadać dno oka i zmierzyć ciśnienie w gałce ocznej. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz przepisze odpowiednie krople, które najpewniej pacjent będzie musiał stosować już do końca swojego życia. To nie wyleczy go całkowicie z jaskry, ale zdecydowanie opóźni proces rozwoju tej choroby. Olsztyn to miasto, w którym jest wiele klinik okulistycznych zajmujących się leczeniem wzroku i szeroko pojętą profilaktyką. Kiedy mamy ciało obce w oku, dopadnie nas zapalenie spojówek lub też pojawi się jęczmień albo odwrotnie rosnąca rzęsa podrażniająca oko, to okuliści również nam pomogą. Do tego specjalisty warto zwrócić się z każdym problemem, nawet jeśli nam samym może się to wydawać błahostką. Lepiej bowiem jest sprawdzić, niż ponieść konsekwencje swojego zaniedbania.

Okularnicy wiedzą więcej

Osoby noszące okulary wiedzą, że powinny regularnie chodzić na wizyty do okulisty, by sprawdzać czy ich wada wzroku się nie pogorszyła. W takim przypadku konieczna będzie zmiana szkieł, co przywróci ostrość widzenia. W przypadku każdego zaburzenia widzenia chory odczuwa ból głowy. Początkowo może się wydawać zupełnie niezwiązany z oczami, ale jeśli występuje w trybie ciągłym, zwłaszcza przy czytaniu, warto jest zainteresować się tym tematem. Ból głowy może pojawić się również wtedy, kiedy wzrok nam się pogorszył, a my nie zmieniliśmy szkieł w okularach. Wszyscy ci, którzy nie chcą już nosić okularów, mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku.

Inne rozwiązania

Faktem jest, że noszenie okularów nie jest komfortowe w każdych warunkach, ponieważ w deszczowe dni szkła parują, a w słoneczne dni wolelibyśmy założyć okulary przeciwsłoneczne, niż zwykłe szkła. Na basenie, podczas ćwiczeń fizycznych, podczas biegania okulary zsuwają się z nosa i nierzadko przeszkadzają. Kiedy masz już tego dość, zainteresuj się korekcją wzroku laserem. Jest wiele przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu, ale o tym wszystkim poinformuje cię lekarz. Przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania.

Wiele osób już skorzystało z tej nowoczesnej metody leczenia wad wzroku i jest w pełni zadowolonych z efektów. Nie ma obawy, że w ten sposób można sobie zaszkodzić. Laserowa korekcja wzroku jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta. Wybór konkretnej metody leczenia należy jednak pozostawić lekarzowi, który wie, co dla nas będzie najskuteczniejsze. Trzeba mu zaufać i powierzyć mu swoje zdrowie, bowiem doświadczony specjalista wie, jak wyleczyć dolegliwości swojego pacjenta. Robi to najlepiej, jak potrafi.