Szybki komputer – jak zadbać o prawidłowe działanie?

Szybki komputer czyli optymalizacja systemu

Komputery są dziś dostępne wszędzie. Korzystamy z nich w pracy, w domu, a także w podróży. Jednak komputer to nie kalkulator. Wymaga on od nas odpowiedniego podejścia. Tylko w ten sposób sprawimy że będzie działał szybko i bezawaryjnie. Na rynku dostępne jest wiele programów które poprawiają optymalizacje oprogramowania. Jednak bez odpowiedniej wiedzy oraz podejścia Twój komputer skazany jest na zagładę przynajmniej tą cyfrową. Szybki komputer to taki który jest w rękach odpowiedzialnego użytkownika.

Szybki rozwój

Technologia związania z komputerami rozwija się naprawdę szybko. Co roku mamy premierę nowych lepszych podzespołów. Zmienia się także oprogramowanie. Systemy operacyjne potrzebują coraz to więcej zasobów aby działać prawidłowo. Jeżeli twój komputer jest czysty i wolny od szkodliwego oprogramowania a mimo to nadal wolno działa musi zastanowić się na zakupem dodatkowej kości pamięci RAM. Najnowsza wersja okienek z numerem 10 ma to do siebie że potrzebuje całkiem pokaźny zapas pamięci.

Zło w internecie

Uważaj na to jak korzystasz z internetu. Wchodząc do sieci musisz mieć świadomość że jeden zły klik i możesz utracić wszystkie swoje dane. Jeżeli to komputer domowy to mała strata. Jeżeli jednak mówi o komputerze w firmie taki problem może mieć poważne konsekwencje. Dlatego nigdy nie otwieraj linków które przychodzą do Ciebie od nieznajomych. Wejście na zarażoną stronę to bardzo często początek końca. Ostatnimi czasy najbardziej popularnym zagrożeniem jest ransomware. Jest to szkodliwy program który szyfruje dane na Twoim dysku twardym. Bez zapłacenia okupu nie ma opcji aby je odzyskać. Brzmi przerażająco prawda?

Oprogramowanie antywirusowe

Programy antywirusowe mają to do siebie że obniżają wydajność naszego komputera. Jeżeli jednak z maszyny korzysta osoba która nie ma wystarczającego doświadczenia dobrej jakości antywirus może uratować komputer. Na rynku jest wiele sprzedawców i co roku publikowany jest raport ze skuteczności ich oprogramowania. Firma która od wielu lat znajduje się w topie to rosyjska korporacja Kaspersky.

Dziś trzeba bardziej uważać

Bum na smartfony sprawił że zagrożenie jest większe. Wystarczy podłączyć zainfekowany telefon do komputera i w jednej chwili tracimy władzę nad telefonem i komputerem. Wiele osób zakleja kamerki w laptopach. Wbrew pozom nie jest to związane z ich paranoją a świadomością że ktoś może patrzeć. Tym bardziej że dane które wyciekają z dużych agencji wywiadowczych pokazują że to realne. Szybki komputer staje się wolny i nie jest już prywatny.

Uważaj co instalujesz

Podstawą prawidłowego działania systemu jest odpowiedzialna instalacja programów. Nie instaluj programów z których i tak nie będziesz korzystał. Tym bardziej że wiele nowych programów wykorzystuje tzw. agentów. Są to programy działające w tel które sprawdzają czy jest dostępna nowa aktualizacja a także pomagają szybciej uruchomić główny program. Jeżeli w tle będzie kilkanaście takich agentów komputer ma prawo zwolnić swoją pracę.

Format i po sprawie

Czasami nie warto się bawić w tzw. usuwanie wirusów. W swojej pracy widziałem wiele komputerów których nie było sensu ratować. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przygotowanie backupu danych które są dla nas ważne i przeprowadzenie pełnego formatu komputera. Jest to operacja polegająca na usunięciu wszystkich plików z dysku twardego oraz instalacja systemu operacyjnego od nowa.

Podsumowanie

Jak widać prawidłowa praca z komputerem może być bardzo wymagająca. Tym bardziej że zagrożenie płynące z internetu czeka na nas na każdej stronie. Spam mailowy, linki na portalach społecznościowych itd. Dlatego ważne jest aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa a wtedy na pewno uda Ci się uniknąć przykrych niespodzianek takich jak zaszyfrowany dysk.